İşyerinde Stres ile Başa Çıkmaİş yerinde stres farklı nedenlerden ortaya çıkar ve hem ruhsal hem de fiziksel olarak sizi etkiler. Stres faktörlerini şu şekilde sıralayabiliriz:


- İş yerine karşı beklentilerin fazla yüksek olması,


- Verimsiz geçen çalışma saatleri,


- İş arkadaşları veya aynı meslektaşlar arasındaki uyumsuzluk,


- Yerine getirilmekte zorlanılan sorumluluklar (fazla iş yükü),


- İşverenle yaşanan anlaşmazlıklar,


- Uzayan mesai saatleri


Yaptığınız günlük işlere belirli seviyede stresin eşlik etmesi, performansınızın artması ve yapılan işe odaklanabilmeniz açısından etkili olabilir. Fakat, aşırı strese maruz kalmak ve bu stresin gerektiğinden uzun süre devam etmesi, her ne kadar yalnızca psikolojik olarak sizi etkiliyormuş gibi görünse de sağlık problemlerini de beraberinde getirebilir.


O halde, zamanınızın büyük bir çoğunluğunu geçirdiğiniz bir yerde kendinizi daha rahatlamış ve huzurlu hissetmeniz için ne yapmanız gerekir?


Öncelikle, iş yerinizde strese neden olan etmenleri belirlemeniz gerekir. İşvereniniz veya iş arkadaşlarınıza kendinizi iyi ifade edememeniz, işiniz üzerindeki kontrolünüzü yetersiz bulmanız veya işinizi kaybetme korkusu... Problemi belirledikten sonra, bu problemi değiştirmek ve bu konudaki stresi azaltmak için kendinize kısa ve uzun vadeli çözümler bulmanız faydalı olabilir. Örneğin; iş yükünüzün fazla olması stres seviyenizi arttırıyorsa, kısa vadeli çözüm olarak gün içerisinde küçük molalar vermek, zihninizi boşaltmanız ve rahatlamanız için yararlı bir yöntem olabilir. Uzun vadede, iş yükünüzün yarattığı olumsuz durumlarla baş edemez hale gelmeniz, performansınızı da etkileyebileceği için, bu durumu işvereninize aktarmak ve birlikte çözüm yolu aramak size kendinizi daha iyi hissettirebilir.


Bunun dışında, iş ile ilgili problemleri, tatil gününüzde çözmeye çalışmak yerine, mesai saatleri içerisinde çözümlemeniz yararlı olacaktır. Tatil günlerinizde kendinize ve sevdiklerinize vakit ayırmanız stres seviyenizin azalmasında yararlı olacaktır.


Bunun yanı sıra, nefes ve gevşeme egzersizleri vücudunuzdaki gerginlik hissinin giderilmesinde ve sakinleşmenizde büyük rol oynayacaktır.


Stres seviyenizin baş edemeyeceğiniz derecede arttığını fark ettiğiniz durumlarda bir uzmandan yardım almak, problemi daha kısa sürede çözmenize ve yaşam kalitenizi arttırmanıza yardımcı olacaktır.

Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara