"Çocuğum Okulu Sevmiyor" | İzmir Pedagog


Çocukları için destek almak isteyen ailelerin sıklıkla başvuru nedenlerinden biri oluyor bu cümle. Çocuk sabahları zor uyanıyor, ödevlerini tamamlamak istemiyor, bir sonraki gün okula gideceği için Pazar günleri huzursuzlukla geçiyor, çantasını hazırlamak istemiyor... Okulu sevmediğine dair pek çok ipucu ailelerin kafasını meşgul ediyor. Peki acaba bu çocuk gerçekten okulu sevmiyor mu yoksa altında yatan başka bir neden olabilir mi?

Yeni bilgiyi öğrenme süreci çoğu zaman zorlayıcı oluyor. Bu zorluğu sadece çocuklar değil, biz yetişkinler de yaşıyoruz. Ama çocuğun bu zorlukla baş etme veya bu konuda kendini ifade etme becerisi her zaman bizimki kadar gelişmiş olmuyor ve yaşadığı zorluğu farklı şekilde yansıtabiliyor (ağlama krizleri, uyku problemleri, isteksizlik, huzursuzluk vb.). Bazen çocuğun neden bu şekilde davrandığını anlamakta sorun yaşayabiliyoruz. Fakat bir davranışı neden gerçekleştirdiğinin kaynağına inersek ancak o zaman yardımcı olabiliriz.

Bir çocuğun okulu sevmemesi için pek çok neden olabilir:

  • Kendi yaş grubu ile iletişim kurmakta ve arkadaş edinmekte zorlanma,

  • Yeni otorite figürlerine (öğretmen, müdür) adapte olamama,

  • Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu, Davranış Bozukluğu, Özel Öğrenme Güçlüğü (Disleksi, Disgrafi, Diskalkuli) gibi altta yatan klinik tanıların olması,

  • Problem çözme becerilerinin zayıf olması.

Çocuğunuzun okula gitmek istememesi veya okulu sevmemesi, akademik hayatını olumsuz etkileyecek düzeye gelmişse bir uzmandan destek almanız faydalı olacaktır.

Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara