Panik Atak Nedir? | Online Terapi

Panik atak, beklenmedik bir anda veya ortamda ortaya çıkan yoğun korku ve rahatsızlıkla kendini gösterir. Kalp hızla çarpmaya başlar, kişi nefes almakta güçlük çeker, öleceğini veya delireceğini düşünebilir. Bazen herhangi bir tetikleyici olmadan da ortaya çıkabilir.

Birçok insan atakları tekrar tekrar yaşayabilirken bazıları da yalnızca bir kez deneyimleyebilirler. Tekrarlanan panik ataklar çoğunlukla belirli bir durum karşısında tetiklenebilir (topluluk önünde konuşma, karşıdan karşıya geçme, uçağa binme vb.). Kişi kendini tehlikede hissettiğinde, vücut “savaş ya da kaç” tepkisi verir.

Nedeni ne olursa olsun, panik atak tedavi edilebilir. Belirtileri azaltmak veya yok etmek için pek çok strateji vardır. Böylece kişi, hayatının kontrolünü tekrar ele alabilir.

Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Panik atak belirtileri aniden başlayarak 10 dakika içerisinde en şiddetli haline gelir. Çoğunlukla 20-30 dakika içerisinde etkinliğini yitirir. Bazı ataklar nadiren de olsa 1 saati bulabilir. Panik ataklar her an her yerde hiçbir neden olmaksızın gerçekleşebilir. Belirtiler şu şekildedir;

Kalbin hızla çarpması, çarpıntılar,

Nefes almada güçlük,

Göğüs ağrısı,

Boğulur gibi olma,

Terleme,

Titreme,

Mide bulantısı veya mide ağrısı,

Baş dönmesi, sersemlik veya bayılma hissi,

Ortamdan soyutlanma hissi,

Karıncalanma veya uyuşma hissi,

Ateş veya soğuk basması,

Kontrolünü kaybetme, delirme veya ölme korkusu

Birçok insan hayatı boyunca yalnızca bir veya iki kez bu atakları deneyimlerken, kimisi tekrarlayıcı ve yoğun olarak ataklar yaşıyor olabilir. Böyle bir durumda kişi Panik Bozukluk yaşıyor olabilir. Eğer ataklar sıklıkla ve hiçbir neden olmadan ortaya çıkıyorsa; kişi sürekli panik atak yaşayacağı korkusuyla hayatını ve günlük yaşamını olumsuz etkileyecek değişimler yapıyorsa, panik bozukluktan söz edilebilir.

Panik Atak Neden Olur?

Panik atak ve panik bozukluğun kesin bir nedeni olmamakla birlikte, genetik önemli bir rol oynamaktadır. Bunun yanı sıra önemli hayati değişimler de bu atakları tetikleyebilir: üniversite okumak için evden ayrılmak, iş değiştirmek, yeni bir şehre taşınmak, yakınlarından birinin kaybı, boşanma veya iş kaybı gibi.

Panik Atak Nasıl Geçer?

Panik atak ve panik bozukluğun en etkili ve profesyonel olarak uygulanan tedavilerinden bir tanesi terapidir.

Bilişsel-Davranışçı Terapi ile kişinin panik atak ve panik bozukluğa yönelik yanlış tutumları ve bilgileri düzeltilerek; durum ile daha etkili baş etmesi sağlanır. Öncelikle, panik atağın ne olduğu, neden kaynaklandığı, fiziksel belirtilerin neden ve nasıl ortaya çıktı detaylı şekilde çalışılır. Daha sonra, düşünce ve davranış ödevleri ile kişinin korkularının üstüne gitmesi ve atakları kontrol etmeyi öğrenmesi sağlanır.

Günlük yaşamınızı sekteye uğratacak yoğunlukta panik ataklar deneyimliyorsanız, profesyonel yardım almanız bu sorunu kısa sürede çözmenizi sağlayacaktır.

Daha fazla bilgi almak için lütfen tıklayınız.

Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara