photo2-min.jpg
Uzman Klinik Psikolog
Sinem Keleş Pirinalı

2010 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun oldum. Üniversite hayatım boyunca, anaokulu, huzurevi, psikoloji laboratuvarı gibi pek çok alanda stajlarımı tamamladım. Farklı alanlarda edindiğim bilgiler, meslek hayatıma daha emin adımlarla başlamamı sağladı. Daha sonra, Yakın Doğu Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji Programında “Obsesif Kompulsif Kişilik Özellikleri, Mükemmeliyetçilik ve Stresle Başa Çıkma Yöntemleri Arasındaki İlişki” araştırma tezi ile 2013 yılında Uzman Klinik Psikolog unvanımı aldım. Tez sürecindeyken yaptığım gözlemler ve görüşmeler, özellikle obsesif kompulsif bozukluk ve stres ile baş etme alanlarında bana oldukça deneyim kazandırdı.

2010-2011 yılları arasında özel bir rehabilitasyon merkezinde, özel gereksinimi olan çocuklara yönelik tedaviler ve ailelere danışmanlık hizmeti verdim. Özellikle çocukların ve ailelerinin yaşadığı psikolojik sorunlar ve bu sorunlarla baş etme üzerinde yoğunlaştım. Yüksek lisans programı süresince, Yakın Doğu Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nde süpervizyon eşliğinde akademik problemler, depresyon, sınav kaygısı, kaygı bozuklukları, obsesif-kompulsif bozukluk (takıntılar) gibi sorunları olan üniversite öğrencilerinin tedavilerini gerçekleştirdim.  Bu süreçte edindiğim deneyimler, mesleğime başladığım dönemde insanlara daha iyi ve etkin bir şekilde yardımcı olmamı sağladı.

2013-2016 yılları arasında, özel bir psikiyatri kliniğinde çocuk, ergen ve gençlerin dikkat eksikliği ve hiperaktivite, öğrenme bozuklukları, davranış bozuklukları, okul problemleri, panik atak, özgüven sorunu, sosyal fobi, özgül fobi, tuvalet eğitimi, uyku bozuklukları, sınav kaygısı, depresyon, obsesif-kompulsif bozukluk, kaygı bozuklukları gibi problemlerinin tedavileri ile birlikte, ailelerine danışmanlık hizmeti verdim. Bunun yanı sıra, yetişkinlerde görülen psikolojik rahatsızlıkların tedavilerini gerçekleştirdim ve demans hastalarının bilişsel süreçlerini geliştirme çalışmalarını yürüttüm. Ayrıca, Neurofeedback Terapi ve Bilgisayar Destekli Kognitif Terapi gibi bilgisayar destekli tedaviler gerçekleştirdim. Alandaki yenilikleri takip etmek, güncel tedavi yöntemlerini sürekli olarak araştırmak ve kendimi geliştirmek her zaman önceliğim olmuştur.

Şu anda çocuk, ergen ve yetişkinlerle çalışmaya devam etmekteyim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aldığım eğitimlere ek olarak, çocuk, ergen ve yetişkinlere uygulanan zeka, dikkat, performans, kişilik testleri ve nöropsikiyatrik testleri uygulamaktayım.

Uzmanlık Alanlarım:

Kaygı Bozuklukları

Panik Atak

Sınav Kaygısı

Depresyon

Takıntılar (Obsesif-Kompulsif Bozukluk)

Davranış Problemleri

Öfke Kontrolü

Altına Kaçırma (Enürezi, Enkoprezi)

Okul Problemleri

Özgüven Eksikliği

Korkular

Sosyal İletişim Becerileri

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu

Özel Öğrenme Güçlüğü (Disleksi, Disgrafi, Diskalkuli)

Ergenlik Dönemi

Kardeş Kıskançlığı

Boşanma Süreci ve Çocuklar

Aile içi İletişim

Ebeveyn Tutumları

Otizm

Çocuklarda Uyku Bozuklukları

Aldığım Eğitimler:

WISC-IV Zeka Eğitimi

Oyun Terapisi

Bilişsel Davranışçı Terapi

Moxo Dikkat Testi

Çözüm Odaklı Terapi

Aile Danışmanlığı

Öğrenci Koçluğu

Projektif Testler (CAT, TAT, Louisa Duss)

Bilişsel Davranışçı Açıdan Sınav Kaygısı ile Başa Çıkma Yolları

Evlilik Danışmanlığı'na Giriş